Cześć. Podstawą zasilania elektryka w energię jest możliwość ładowania wtedy i tam, gdzie telefon, czyli najczęściej w domu podczas snu.
Jednak ładowanie w trasie w ciągu kilku godzin nie wchodzi w grę, dlatego też z pomocą przychodzą prężnie rozwijające się sieci stacji szybkiego ładowania.
Jak podłączyć się do ładowania na takiej stacji? Ile to kosztuje? Ile to będzie trwało? Z jaką mocą ładują stacje, a z jaką mocą ładują się auta?
Dziś, krok po kroku, na przykładzie stacji sieci Greenway i Skody Enyaq, czyli popularnego elektryka, pokażę jak ogarnąć szybkie ładowanie w praktyce.
To poradnik jak naładować auto na stacji szybkiego ładowania.
Ładowanie szybkie nazywamy inaczej ładowaniem DC lub ładowaniem prądem stałym.
Krok 1:
Sprawdź, z jaką mocą DC ładuje się Twoje auto.
Otwórz proszę Bezszelestny Katalog i znajdź swój samochód. Przy ikonie zielonej wtyczki z napisem DC jest maksymalna moc ładowania, podana w kilowatach.
Skoda ma dwie wartości: 50 i 125 kW. Jak się zapewne domyślasz, wariat 125 jest opcją. Auto, którym jedziemy jest wariantem właśnie 125 kW.
Ta wartość oznacza maksymalną moc ładowania, na którą pozwoli samochód. Jeśli podłączysz auto do stacji słabszej niż 125 kW, np. 100 kW, będziesz się ładować z mocą 100 kW, bo tyle daje stacja. Jeśli do mocniejszej, np. 200 kW, to będziesz się ładować z mocą 125 kW, bo tyle maksymalnie pobierze auto. Możesz śmiało podłączyć się do mocniejszej stacji; nic się nie stanie – po prostu auto nie będzie ładować się z mocą wyższą niż ta, w katalogu.
Kilka pozycji w katalogu wyżej widzisz ikonę baterii i jej pojemność w kilowatogodzinach, zapisanych jako kWh. Tutaj – 77 kWh.
Gdy podzielisz pojemność baterii w kWh przez moc ładowania w kW, wyjdą godziny czasu ładowania. Podzielmy zatem 77 kWh przez 125 kW = 0,6 h, czyli około 35 minut.
Musisz jednak wiedzieć, że auto nie ładuje się z pełną mocą cały czas, tylko mniej więcej do połowy, maksimum ¾, dlatego też najczęściej podaje się czas ładowania do 80 % naładowania, bo potem moc znacznie spada.
Wróćmy do punktu katalogu z mocą ładowania DC. Pod wartością w kilowatach napisany jest rodzaj złącza, jakie ma auto. Skoda ma CCS, co jest najpopularniejszym rozwiązaniem w Europie.
Międzyczasie zapraszam Cię na odcinek o złączach ładowania – poznasz kilka wariantów, które można spotkać oraz dowiesz się przydatnych ciekawostek, np. jakich lepiej unikać, jeśli chcesz mieć swobodę czy krótki czas ładowania.
Wiemy już z jaką mocą DC może się ładować Twoje auto oraz jakie ma złącze ładowania. Idźmy dalej.
Krok 2:
Znajdź stację szybkiego ładowania.
Jeśli szukasz jakiejkolwiek stacji w okolicy, to otwórz aplikację PlugShare. Znajdziesz w niej wszystkie możliwe punkty ładowania. Stacje szybkiego ładowania DC o mocy co najmniej 50 kW są pomarańczowe; wszystkie pozostałe – zielone.
Jeśli szukasz stacji konkretnej sieci, np. GreenWay, to otwórz stronę czy aplikację danej sieci. Znajdziesz w niej mapę z punktami wybranej sieci.
Po kliknięciu w miejsce, które Cię interesuje, rozwinie się lista z punktami, jakie oferuje stacja. Przy każdym punkcie jest informacja, czy punkt jest AC, czy DC – nas interesuje dziś szybkie ładowanie, więc DC, rodzaj złącza – jak zapewne pamiętasz, interesuje nas CCS, jest, moc ładowania, co pozwoli na oszacowanie czasu, o czym mówiliśmy wcześniej, cena za 1 kWh, bo rozliczamy się zazwyczaj za pobraną energię, a nie czas jej pobierania oraz informacja, czy jest stanowisko jest wolne, czy zajęte.
Krok 3:
Na stacji.
Na każdym instrybutorze, znaczy stacji, znajdziesz instrukcję obsługi. Nie pozostaje nic, tylko ją grzecznie wypełnić.
1. Podłącz auto.
Do tego celu potrzebujesz otworzyć klapkę ładowania i wyjąć zaślepki przeciwdeszczowe ze złącza ładowania. Nie bój się, prąd Cię nie porazi, ale pro forma nie pchaj tam palców.
2. Aktywuj proces ładowania.
Do tego celu zazwyczaj potrzebna jest aplikacja lub karta zbliżeniowa. Na Greenwayu logujesz się w apce, podpinasz kartę płatniczą i jesteś, a karta zbliżeniowa i tak przyjdzie pocztą.
Ładowanie rozpoczniesz po albo zbliżeniu karty, albo poprzez wspomnianą aplikację – możesz zeskanować mod QR lub ręcznie wyklikać punkt na mapie, po czym nacisnąć Wybierz.
3. Trwa ładowanie.
Auto zablokuje wtyczkę w złączu, by nikt jej nie wyjął w trakcie ładowania, co mogłoby prowadzić do uszkodzenia czegoś.
Na aplikacji możesz podejrzeć aktualną moc ładowania, najczęściej też ilość dotychczasowo pobranej energii oraz jej koszt. Z kolei w aucie na komputerze pokładowym lub w aplikacji do auta, jeśli taka jest, zobaczysz ile kilometrów zasięgu przybywa w skali godziny lub minuty czasu ładowania.
Stan naładowania auta najczęściej sprawdzisz zarówno w aucie, aplikacji stacji ładowania, czy na ekraniku samej stacji.
Nie musisz ładować się do pełna, ani nawet do 80% – jeśli uznasz, że obecny procentaż baterii pozwoli na dojechanie do celu – to możesz zakończyć ładowanie.
4. Kończenie procesu ładowania.
Aby zakończyć ładowanie, kliknij Zakończ w aplikacji lub przyłóż kartę zbliżeniową do czytnika.
Ładowarka jeszcze musi chwilę pomyśleć, dlatego też wtyczki nie będzie dało się wyciągnąć od razu po kliknięciu zakończ, a kilkanaście sekund później.
I gotowe.
Auto jest naładowane do oczekiwanego poziomu, a z racji, że do apki masz podczepioną kartę, faktura sama przyjdzie na maila.
Mam tylko jeszcze jedno pytanie:
czy byłoby Ci miło, gdyby po przyjechaniu na stację na końcówce prądu okazało się, że stanowisko jest zajęte, a Ty musisz czekać, np. godzinę?
Wspomniałem o aplikacji PlugShare jako narzędziu do znalezienia wszelakich punktów ładowania. Można w niej się zameldować na danym punkcie, oznaczyć, jak długo na nim będziesz oraz dodać komentarz czy zdjęcie potwierdzające, że wszystko jest okej lub informujące o usterce czy np. dewastacji.
To oddolna inicjatywa kierowców elektryków, by nam wszystkim żyło się lepiej i wygodnej. Zapraszam Cię na 5 minutowy materiał z serii Herbatka z Prądem, gdzie pokazałem, jak to działa i jak się zameldować w danym miejscu.
Podczas ładowania, niezależnie czy to kwadrans, czy godzina, zapraszam Cię do obejrzenia innych filmów na kanale.
Jeśli nie do końca wiesz na czym polega elektromobilność i z czym się wiąże używanie elektryka, odpal sobie playlistę Wychowanie Elektromobilne. Znajdziesz tam poradniki takie jak: Moc przyłącza domowego – jaka powinna być do ładowania elektryka, Zwykłe Gniazdko, czyli jak ładować się szybciej ze zwykłego gniazdka, gdy nie ma innej możliwości, Jak dobrać kabel do słupków ładowania AC – przyda się także do ładowania AC na Greenwayu, Moc i Czas ładowania – z czego wynika, czyli czy szybsza ścienna czyli wallbox, czy przenośna, czyli cegła, i wiele innych, które prostymi słowami wprowadzą Cię w świat elektryków i rozwieją wątpliwości.
A jeśli ciekawi Cię np. czy elektryk jest bardziej ekologiczny od spaliniaka, jak projektowane są auta, dla kogo nie jest auto elektryczne, czy mityczny ślad węglowy, to takie tematy, wyjaśnione w szczery i merytoryczny sposób, czekają na Ciebie w serii Herbatka z Prądem.
Elektryki, ich moce ładowania AC, DC, wielkości baterii itp. pooglądasz w Bezszelestnym Katalogu. Znajdziesz go na stronie bezszelestni.pl oraz na Facebooku w albumach.
Czuj się zaproszona czy zaproszony do Bezszelestnej Grupy Dyskusyjnej na fejsie – codziennie wymieniamy się tam pomysłami, doświadczeniami, raportami i spostrzeżeniami o elektrykach, energetyce odnawialnej i budownictwie energooszczędnym. Czuj się swobodnie – pamiętaj, że nie ma głupich pytań, za to im głupszy pomysł, tym większą szansę ma na zmianę świata.
A jeśli nie wiesz, jakiej mocy masz przyłącze energetyczne, co możesz, czego nie możesz, co warto zmienić w obecnej instalacji, a chciałbyś czarno na białym wiedzieć, na czym stroisz i jakie auta z jaką mocą maksymalną naładujesz, to zerknij w opis filmu oraz na stronę bezszelestni.pl w zakładkę usługi.
I zobacz – koniec krótkiego odcinka, a auto nabrało prądu na kolejne sto kilometrów!
Dziękuję za dziś. Zostaw proszę suba, łapkę i napisz w komentarzu w jakim najdziwniejszym miejscu ładowałaś czy ładowałeś się ze zwykłego gniazdka.
A tymczasem do następnego, cześć!
Montaż: IG: @SessionByMe
Elektromobilność napędza Sayrent S.A. – Abonament na spokój https://sayrent.pl/
Auto w filmie użyczone dzięki uprzejmości Skoda Plichta Gdańsk https://www.skodaplichta.pl/
FB: https://www.facebook.com/bezszelestni
GRUPA: https://www.facebook.com/groups/868407973574949
KONTAKT: kontakt@bezszelestni.pl