Cześć! Możliwość naładowania elektryka z dowolnego punktu, w którym jest prąd to jego największy przywilej.
Czasem jednak wymaga to posiadania jakiejś przejściówki, np. do podłączenia zasilacza z dużą wtyczką siłową do niebieskiego gniazdka tzw. kempingowego.
Ale zaraz, czyli można zrobić przejściówkę, która zmieni małe gniazdko kempingowe w siłowe i to duże? Niektórzy nawet oferują taką w zestawie do zasilacza typu cegła do siły. Kiedy ona się przyda? Albo wgl co to jest gniazdko kempingowe?
Ja jestem Lopez i wożę się na prądzie. To kolejny odcinek serii Wychowanie Elektromobilne i EV przejściówki sieciowe. Zapinaj pasy i jedziemy!
A oto film do omawianego tematu:
Szybkie info na początek: ten film jest także w formie artykułu i podcastu na stronie. Praktyczne porady o elektrykach, w prostych słowach czekają w serii Wychowanie Elektromobilne. Konkretnie o luźnych tematach gadamy w serii Herbatka z Prądem. Elektryki i ich najważniejsze parametry znajdziesz w Bezszelestnym katalogu na stronie i w albumach na fejsie. Zapraszam też na Bezszelestną Grupę Dyskusyjną, gdzie codziennie gadamy i wymieniamy się doświadczeniami i opiniami o elektrykach, energetyce odnawialnej i budownictwie energooszczędnym. Wszystkie linki w opisie filmu. Zaczynamy!
Na wstępie wspomniałem, że można zrobić lub kupić przejściówkę, którą z jednej strony podłączymy wtyczką do małego gniazdka kempingowego, a po drugiej stronie będzie miała duże gniazdo siłowe.
Zacznijmy od początku – co to jest małe gniazdo kempingowe i gdzie je można spotkać?
Tutaj znajdziesz spis rodzajów gniazdek.
Gniazdko kempingowe, trochę bardziej precyzując małe gniazdko kempingowe, a jeszcze bardziej precyzując – 1F16A, to gniazdko siłowe, 1 fazowe, 16 amperowe. Jest zawsze niebieskie.
Tak, gniazdka siłowe są też 1 fazowe, ale z racji, że „siła” przyjęło się mówić na gniazda trójfazowe, a na jednofazowe odpowiedniki właśnie kempingi, to termin „gniazdko siłowe” pozostawię wyłącznie dla gniazd trójfazowych, czyli na 5 bolców – to zabieg potoczny.
Jak sama nazwa wskazuje – tego typu gniazdko często spotkasz na… kempingach.
A poza tym w portach, przystaniach, oraz miejscach, gdzie podłącza się mocne urządzenia, np. kuchnia w restauracji, obiekt rolniczy czy na budowie.
Gniazdko pozwala na przepływ 16 amperów i ma jedną fazę. Wrzucam ściągę w rogu ekranu – 1 faza x 230 V x 16 A = 3,7 kW mocy max.
Jeśli oglądałaś czy oglądałeś odcinek Zwykłe Gniazdko 10, 13 czy 16A lub odcinek Rodzaje Gniazdek to wiesz zapewne, że ze zwykłego gniazdka też w okreslonych przypadkach można pobrać 16A, czyli ładować się z mocą 3,7 kW.
No właśnie… w określonych przypadkach – termin klucz.
Ze wspomnianego odcinka Zwykłe Gniazdko 10, 13 czy 16A dowiesz się, jakie warunki zwykłe gniazdko musi spełniać. Jeśli jednak jesteś w przypadkowym miejscu to nie wiesz, czy ono je spełnia, więc traktujesz je pesymistycznie – jakby nie spełniało i pozwalało na pobranie 10A, czyli ładowanie z mocą 2,3 kW – dosyć wolno.
Kiedy zatem przejściówka z małego gniazdka kempingowego na duże gniazdko siłowe ma sens? Jak taka powinna wyglądać?
Jest jeden przypadek. Proszę Cię o chwilę uwagi.
Jeśli oglądałaś czy oglądałeś odcinek Moc i Czas ładowania – z czego wynika lub Ładowanie AC, czyli ładowarkach pokładowych wiesz już, że to, że dostałaś czy dostałeś wraz z autem zasilacz wyglądający jak cegła do zwykłego gniazdka, które ładuje auto cały dzień to dopiero początek, a nie koniec możliwości.
Możesz bowiem dokupić przenośny zasilacz tzw. cegła do gniazdka siłowego i ładować auto od 3 do 10 razy szybciej, niż ze zwykłego gniazdka.
I fajnie – masz ładowarkę do dużego gniazdka siłowego.
Ma ona moc 22 kW, jeśli jest 3 fazowa, albo 7,4 kW, jeśli jest jednofazowa. Ładuje duże auto do pełna w kilka godzin zamiast w dzień lub dwa.
Bierzesz jednak poprawkę na to, że nie wszędzie spotkasz duże gniazdko siłowe, a żeby dowiedzieć się, czym się różni duża siła od małej zapraszam na odcinek o gniazdkach, za to praktycznie wszędzie spotkasz zwykłe gniazdka, a często przy nich tzw. gniazdka kempingowe, czyli omawiane dziś.
Jeśli pesymistycznie zakładamy, że ze zwykłego gniazdka będziesz móc ładować się z mocą 2,3 kW, czyli dość wolno, to małego gniazdka kempingowego, czyli 1F16A zawsze będziesz móc ładować się z mocą 3,7 kW, czyli 16 amperami.
Jeśli Twój zasilacz przenośny, czyli cegła, który ma na stałe założoną wtyczkę do dużego gniazdka siłowego ma regulację mocy ładowania, to poprzez prostą przejściówkę możesz podłączyć się do małego gniazdka kempingowego.
Czy oznacza to, że będziesz się ładować tak samo szybko, czyli z tą sama mocą, co z dużego gniazdka siłowego?
Oczywiście, że nie – będziesz ładować się z mocą, na jaką pozwala małe gniazdko kempingowe, czyli do 3,7 kW mocy, inaczej 16 amperami, kontra od 7,4 do nawet 22 kW z dużej siły.
Warunek to regulowany zasilacz przenośny. A na jaką wartość go ustawić?
Na 3,7 kW, czyli inaczej 16A. Sam będzie wiedział, że ma do dyspozycji tylko jedną z 3 faz, bo tyle też dostanie.
Jak się zapewne domyślasz, omawiany temat nie dotyczy sytuacji, gdy zasilacz przenośny ma wymienne wtyczki i sam rozpoznaje, jaka została podłączona. Taką sytuację spotkasz np. przy zasilaczu Juice Booster, lub w Skodzie. Wtedy zasilacz nie ma przycisków do regulacji, ale sam się reguluje na podstawie podłączonej do niego wtyczki.
Małe gniazdka kempingowe chronią bezpieczniki o wartości 16A; powinien być jeden na każde gniazdko. Jeśli więc ustawisz na zasilaczu więcej, niż 16A, to bezpiecznik zadziała, bo popłynie przez niego więcej niż 16A, a jego zadaniem jest się wtedy wyłączyć.
Jeśli jednak widzisz obok siebie dwa małe gniazdka kempingowe, to każde z nich powinien chronić osobny bezpiecznik, dlatego raczej możesz śmiało podłączyć dwa auta obok siebie i dać po 3,7 kW na każde, bo nie będą sobie wzajemnie pobierać prądu, tak jak mogłoby to być przy zwykłych gniazdkach, gdzie na jednym korku często jest więcej niż jedno gniazdko.
Duże gniazdko siłowe to 3 fazy po 32 ampery max, w skrócie 3F32A, czyli do 22 kW mocy ładowania.
Małe gniazdko kempingowe to 1 faza i 16 amperów max, w skrócie 1F16A, czyli do 3,7 kW mocy ładowania.
Jak od strony technicznej powinna wyglądać taka przejściówka? Tutaj wrzucam schemat wraz z listą zakupów.
1. Wtyczka do małego gniazdka kempingowego.
W przeciwieństwie do zwykłych wtyczek z odcinka o przejściówce ze zwykłego gniazdka na duże siłowe, każda wtyczka z definicji wytrzymuje pobór 16A przez długi czas. Oczywiście jeśli masz w sklepie do wyboru wariant tańszy lub lepszy, to domyśl się, który wybrać.
2. Kabel typu linka o przekroju 3×2,5 mm2.
Ja używam kabli oponowych – mają najlepsze parametry wytrzymałości termicznej, fizycznej i chemicznej. Nie przeszkadza im leżenie w błocie, śniegu, tylko proszę Cię – nie jeździj samochodem oscentacyjnie po kablu, bo on też kiedyś powie dość. Kabel o tym przekroju jest już i tak przewymiarowany na zapas, jednak jeśli został Ci np. 3×4, to też śmiało możesz go wykorzystać; teoretycznie nawet lepiej.
A jakiej długości kabel kupić? Takiej, jak Ci wygodnie – może to być niecałe pół metra, gdy to ma być tylko przejściówka, a jeśli chcesz, by to jednocześnie był przedłużacz, to nie przekraczałbym 25-30 metrów. O tym pogadamy kiedy indziej; w każdym razie kabel może być dłuższy niż przy przejściówce / przedłużaczu ze zwykłego gniazdka na dużą siłę, bo gniazdko kempingowe jest z definicji dużo wytrzymalsze od zwykłego, więc nie spłynie ze ściany oraz prowadzi do niego na pewno kabel 3×2,5, lub nawet 3×4 jak ktoś miał gest, albo odcinek jest długi.
3. Gniazdko 3F32A, czyli duża siła, do montażu na kabel.
Nie wolno użyć gniazdka do montażu na ścianę, bo nie trzyma ono kabla w żaden sposób i bardzo łatwo jest go wyrwać.
Przydadzą się też końcówki do kabli 2,5mm2 i zaciskacz do nich
– jeśli sam nie masz takich szpecjalistycznych kombinerek, to któryś sąsiad na pewno ma. Kabel typu linka to tak zwana miotła, czyli po przykręceniu do dużego gniazdka siłowego, które ma terminale na dużo grubsze kable, zwyczajnie się wysunie, a nawet jak nie, to będzie iskrzyć.
Nie potrzebujesz żadnych bezpieczników po drodze, tak jak to było w przypadku przejściówki z dużej siły na małą. Jeśli nie wiesz, o co chodzi, a być może ładujesz auto w ten sposób, bo takie rozwiązanie widziałaś czy widziałeś w internecie, lub ktoś dorzucił do auta, to czym prędzej zobacz ten film, bo prosisz się o kłopoty.
Jeśli potrzebujesz poradnika wideo jak złożyć taką przejściówkę, to pisz śmiało. W tle widzisz proces jak ja to robię; uwierz, że nic prostszego, max kwadrans.
Tak, jak wspomniałem na wstępie – niektórzy oferują taką przejściówkę w zestawie do zasilacza, który ma na stałe założoną wtyczkę 3F32A, czyli do dużej siły. Jej użycie jest w pełni poprawne, jeśli dostosujesz się do omówionych dziś wskazówek.
Daj proszę znać, czy taka forma praktycznych poradników jest dla Ciebie przydatna.
Jeśli tak, to proszę Cię o komentarz, suba i łapkę. Będę wdzięczny, jeśli podrzucisz materiał dalej – znajomym, czy po prostu udostępniając na fejsie. To bardzo pomaga w szerzeniu i dostępności do takiej wiedzy.
W odcinku wspominałem kilkukrotnie o amperach – nie musisz tego rozumieć, ale uwierz, że jest naprawdę proste! Zapraszam Cię na odcinek pt. Elektryczny Elementarz, który znajdziesz na kanale w serii Wychowanie Elektromobilne. Przyda Ci się również wiedza z odcinka Zwykłe Gniazdko – 10, 13 czy 16A, oraz Moc przyłącza, by dowiedzieć się jakie auta z jaką mocą i w jakim czasie możesz ładować w swoim domu lub z mieszkania, albo ile aut naraz.
A jeśli nie wiesz, jakiej mocy masz przyłącze energetyczne, co możesz, czego nie możesz, co warto zmienić w obecnej instalacji, a chciałbyś czarno na białym wiedzieć, na czym stroisz i jakie auta z jaką mocą maksymalną naładujesz, to zerknij w opis filmu oraz na stronę bezszelestni.pl w zakładkę usługi.
Zerknij koniecznie na fejsa, stronę, instagram i czuj się zaproszona czy zaproszony do Bezszelestnej Grupy Dyskusyjnej na fejsie – codziennie wymieniamy się tam pomysłami, doświadczeniami, raportami i spostrzeżeniami o elektrykach, energetyce odnawialnej i budownictwie energooszczędnym. Czuj się swobodnie – pamiętaj, że nie ma głupich pytań, za to im głupszy pomysł, tym większą szansę ma na zmianę świata.
O tym, co warto ogarniać i jakich błędów nie popełnić szykując się na elektryka lub już go mając dowiesz się z serii #WychowanieELEKTROMOBILNE.
Elektryki wraz z ich kluczowymi dla użytkownika parametrami pooglądasz w Bezszelestnym Katalogu w albumach zdjęć na fejsie, między fotkami na instagramie czy w zakładce na stronie.
Konkretnie o luźnych tematach, jak np. projektowanie aut, gadamy w serii Herbatka z Prądem.
A jeśli chciałbyś podrzucić coś do odcinka, to też śmiało – kontakt jest w opisie.
A tymczasem do następnego, cześć!